Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Post by ClassROU Sun Apr 13, 2014 1:48 am

REGULAMENT HAXTECH Flag_192
Orice persoana care se inregistreaza pe acest forum si evolueaza in competitiile FRH trebuie sa respecte urmatoarele reguli:

1.Reguli Generale

Fiecare jucator trebuie sa aiba mereu acces la un cont unic pe forum, cu un nume identic sau foarte apropiat de cel folosit in timpul meciurilor!
Sunt strict interzise clonele (conturi multiple controlate de aceeasi persoana) si fake-urile (folosirea numelor false in meciuri).
Fiecare jucator ar trebui sa se poata conecta la acest server Team Speak: ts.cs16.ro

Jucatorii au dreptul sa isi schimbe numele de pe forum doar de 2 ori pe parcursul unui sezon.
Pentru a va va schimba numele, trebuie sa contactati un membru din staff.
Schimbarile de nume vor fi contorizate in acest topic.

Numele, avatarul si semnatura trebuie sa se incadreze in limitele decentei.
Incurajam folosirea corecta a limbii romane pe forum. Evitati folosirea metodelor de exprimare gen mIRC sau Messenger.
Nu sunt admise mesajele off-topic in topic-urile oficiale, in special cele pentru echipe si rezultatele meciurilor.

Nu vor fi tolerate sub nicio forma iesirile necontrolate, jignirea adversarilor, deciziile luate la cald care afecteaza buna integritatea a ligii, neseriozitatea si lipsa fairplay-ului.
Nu depasiti limita dintre ironie/umor si insulte/atacuri la persoana!
Nu sunt admise mesajele agresive, umilitoare, denigratoare.
Membrii staff-ului vor penaliza orice abatere de la regulile bunului simt si a celor sapte ani de acasa, chiar daca nu sunt definite in mod explicit in prezentul regulament.

Sanctiunile vor fi anuntate in acest topic.

Atunci cand nu mai exista alta solutie, jucatorul va fi exclus din competitie!

2.Inscrierea Echipelor

naintea fiecarui sezon, un topic de inscriere va fi creat de catre staff in aceasta sectiune.

La inscriere vor trebui specificate denumirea, emblema, capitanul, co-capitanii (maxim 2) si restul lotului.
Lotul unei echipe trebuie sa aiba minim 5 jucatori si maxim 10 jucatori.

Co-capitanul poate prelua atributiile capitanului (amanari, rezultate, transferuri) in absenta acestuia, insa capitanul trebuie sa fie mereu principala persoana responsabila de toate deciziile echipei.
Capitanul nu poate sa se retraga si sa cedeze echipa altcuiva fara a primi o aprobare oficiala din partea staff-ului.
Drepturile de capitan sau co-capitan pot fi retrase de catre staff atunci cand este pusa in pericol integritatea echipei sau a competitiei.

Dupa inscrierea initiala, pentru fiecare echipa va fi creat un topic separat in care toti jucatorii din lot trebuie sa scrie un mesaj de confirmare.

La finalul perioadei de inscriere, staff-ul va decide lista finala de participanti pentru sezonul urma

- Se va folosi regula 3-MAN DEF **

* Golurile inscrise exact atunci cand expira timpul regulamentar (07:00) vor fi validate!
* In Cupa Romaniei, fiecare repriza dureaza cate 10 minute. In caz de egalitate, se vor juca reprize suplimentare de cate 5 minute, cu regula golului de aur, echipele schimband partile dupa fiecare repriza.

** Numai trei jucatori se pot apara in propria jumatate atunci cand adversarii se afla in atac. Al patrulea jucator nu are voie sa se implice absolut deloc in aparare, fiind interzisa orice tentativa de incomodare a unui adversar, oricat de subtila ar fi. In functie de situatie, nerespectarea acestui reguli poate duce la un avertisment, rejucarea partidei sau pierderea meciului la masa verde!

4.Meciurile

Meciurile din campionat se vor disputa in zilele de Sambata si Marti, orele oficiale fiind: 19:00, 19:30 si 20:00.
Inainte de inceperea meciurilor, capitanii sunt obligati sa testeze mai multe host-uri pentru a gasi unul cat mai potrivit pentru ambele echipe.
In meciurile in care sunt implicati mai multi jucatori straini este recomandat sa fie ales un host neutru care sa ofere tuturor conditii echitabile.

Daca o echipa nu este prezenta sau nu are 4 jucatori disponibili la ora de incepere a meciului, cealalta echipa trebuie sa mai astepte inca 15 minute. Daca si acel termen este depasit, trebuie semnalat acest lucru in topic-ul etapei, oferind capturi de ecran relevante de pe Team Speak si din camera de joc.
Daca niciuna dintre echipe nu este prezenta, meciul trebuie disputat in termen de 7 zile, altfel va fi validat cu 0-0!
O echipa poate alege sa joace 3vs4 pentru a evita o infrangere la masa verde. In caz ca al patrulea jucator apare in timpul meciului, acesta poate intra pe teren doar la pauza sau dupa inscrierea unui gol.

Inainte de startul partidei, ambele echipe trebuie sa se asigure ca toti jucatorii aflati pe teren sunt pregatiti sa inceapa.

Lag spike-urile fac parte din joc si uneori trebuie acceptate, insa atunci cand conditiile de joc sunt prea dificile se poate cere o scurta pauza, pentru ca nivelul ping-ului sa scada.
Daca se marcheaza un gol in urma unui lag spike evident, echipa care inscrie trebuie sa returneze golul. Daca refuza sa faca acest lucru, meciul trebuie reluat, urmand sa se faca o reclamatie dupa incheierea partidei. In astfel de situatii trebuie sa existe dovezi clare, adica un spike vizibil pe reluare si/sau capturi de ecran cu ping graph facute imediat dupa gol.

Pentru a face o reclamatie legata de un meci oficial, trebuie creat un topic nou in aceasta sectiune.
Topicul trebuie sa contina descrierea reclamatiei, reluarea completa a meciului, minutul exact in care s-au intampinat probleme si orice alte dovezi relevante (screenshot-uri).
In afara de admini, doar capitanii celor doua echipe implicate au dreptul sa scrie in topic. Toate mesajele off-topic vor fi sterse!
Dupa prezentarea deciziei oficiale, topicul va fi inchis.

Fiecare echipa are la dispozitie 6 wildcard-uri pe sezon pentru a amana meciurile din campionat.
Wildcard-ul trebuie folosit cu minim o ora inainte de startul partidei si permite reprogramarea acesteia in termen de 7 zile, noua data fiind stabilita impreuna cu echipa adversa.
Daca echipele nu ajung la un acord in acest interval, staff-ul va stabili o ora obligatorie la 8 zile dupa data initiala.
Daca ambele echipe sunt inactive si meciul nu este jucat, acesta va fi validat cu scorul de 0-0.
Meciul poate fi mutat si fara a utiliza un wildcard, atunci cand ambele echipe sunt de acord si confirma noua data/ora in topic-ul etapei.

5.Inlocuirile

Se pot efectua la pauza meciului sau imediat dupa inscrierea unui gol. Timp de asteptare: 1 minut.
Se poate efectua o singura inlocuire si in timpul jocului, dupa ce se pune pauza, daca un jucator are probleme de conexiune (ping ridicat sau deconectare). Daca jucatorul nu isi rezolva problema (stabilizarea ping-ului sau reconectare), acesta trebuie inlocuit, altfel partida va continua 4vs3. Timp de asteptare: 3 minute.
Atunci cand o inlocuire se efectueaza in timp ce mingea se afla in joc, jucatorul introdus nu trebuie sa ofere un avantaj nedrept defensivei echipei sale.

6.Rezultatul Meciului

- OBLIGATORIU: Rezultatul final
 - OBLIGATORIU: Marcatorii si pasatorii pentru ambele echipe (cu minutul exact din reluare!)

Daca nu va fi furnizata reluarea si nici cealalta echipa nu confirma scorul, rezultatul nu va fi luat in considerare.
Asigurati-va ca unul sau mai multi jucatori din echipa inregistreaza intreaga partida, chiar daca aceasta este transmisa live!

Victoria la masa verde (3-0) poate fi acordata in urmatoarele situatii:
 - o echipa nu se prezinta
 - o echipa refuza sa joace meciul
 - o echipa are mai putin de 3 jucatori
 - motive disciplinare sau alte incalcari ale regulamentului!

O echipa care inregistreaza trei infrangeri la masa verde poate fi exclusa din competitie!

7.Clasamentul

Departajarea in clasament se va face dupa urmatoarele criterii:
 - Golaverajul
 - Numarul de goluri marcate
 - Meciurile directe

O echipa va fi exclusa din competitie daca devine inactiva sau nu mai are suficienti jucatori in lot. In astfel de situatii, toate meciurile echipei respective din actuala jumatate a sezonului vor fi considerate infrangeri la masa verde.

8.Transferurile

Exista doua perioade destinate transferurilor:
 - Inceputul sezonului - startul etapei a 3-a din tur
 - Pauza de la mijlocul sezonului

Transferurile se realizeaza doar in aceste perioade, cu exceptia jucatorilor liberi, care pot fi adusi in orice moment al sezonului.
Jucatorii liberi sunt cei aflati la prima participare sau care nu faceau parte din lotul unei echipe la expirarea ultimei perioade de transferuri.
Se va face o exceptie pentru jucatorii care au fost inclusi in lotul unei echipe, dar nu au fost folositi intr-un meci oficial.

Cei care au jucat pentru o echipa si o parasesc in afara perioadei de transferuri nu mai pot evolua pentru alta echipa pana la redeschiderea transferurilor.
Acestora le va fi permis sa revina la aceeasi echipa, insa doar de doua ori pe parcursul unui sezon!

Lista cu jucatorii restrictionati va fi actualizata in acest topic.

Daca o echipa se desfiinteaza, jucatorii din lotul acesteia au dreptul de a evolua pentru alta echipa.

Pentru a putea folosi un jucator, este obligatoriu ca acesta sa fie adaugat in lotul echipei cu minim o ora inainte de meci, sa aiba un cont unic pe forum si sa confirme transferul in topicul echipei.

9.Reguli Suplimentare

Este strict interzisa folosirea macro (programe, tastaturi gaming, samd)! Jucatorii vor primi un avertisment la prima abatere, urmand sa fie exclusi din HT la urmatoarea, iar echipa lor poate pierde meciul la masa verde.